Блог Виходцева Геннадія

Біографія, новини, суспільні проекти

Наші меценати: Геннадій Виходцев та Валерій Маковецький та кіно “Маленьке життя” Олександра Жовни

“Маленьке життя”  –  один з перших та небагатьох на той момент художніх повнометражних фільмів, які були відзняті та випущені у прокат у першому десятиріччі  21 століття в Україні. Зйомки відбулися у 2007-2008 році завдяки меценатам,  співзасновникам ГК Фокстрот  Геннадію Виходцеву та Валерію Маковецькому. Бо без їх участі у проекті кінострічка могла б і не відбутися взагалі.

Справа у тому, що у 2004 році сценарій “Маленьке життя” за оповіданням Олександра Жовни на конкурсі “Дебют” було визнано найкращим соціально значимим кіносценарієм та запропоновано до екранізації. За положенням конкурсу держава в особі Міністерства культури мала профінансувати зйомки стрічки “Маленьке життя”.

Архівні кадри з процесу створення фільму “Маленьке життя”

У квітні 2005 року, за домовленістю,  з державного бюджету мали надійти  кошти  –  півмільйона гривень. Це пообіцяв на прес-конференції у столичному Будинку кіно чиновник Мінкультури. Але грошей режисер так і не побачив. А зйомки треба було починати практично негайно  –  за сценарієм Жовні потрібні були снігові кучугури. Саме у цей момент руку допомоги українському кіно простягнули співзасновники Групи компаній Фокстрот  Валерій Маковецький та Геннадій Виходцев. Завдяки бізнесменам зйомки натури розпочалися у квітні, а потім йшли за графіком. Тому українська прем’єра стрічки відбулася 23 жовтня 2008 у форматі 38-го міжнародного кінофестивалю «Молодість».

Історія з “Маленьким життям”  –  не поодинокий випадок, а системна підтримка культурних та освітніх проектів, яку здійснюють підприємці  у рамках стратегії корпоративної соціальної відповідальності. До прикладу, досить довгий час Виходцев та Маковецький підтримують Міжнародний танцювальний фестиваль  Парад надій (з 2002 року) та соціальний проект “Школа безпеки”, де  у партнерстві з ДСНС України у  2008-2012 році спродюсували мультсеріал про безпеку молодших школярів у побуті “Фокс і Трот поспішають на допомогу”.

Тому підтримка творення українського фільмотворення стало логічною продовженням політики сприяння розвитку культури та освіти України та просуванню родинних цінностей, які об’єднують Геннадія Виходцева, Валерія Маковецького та  їх співробітників.

Цікаві подробиці з процесу виробництва фільма  “Маленького життя”

У 2008 році за підтримки Валерія Семеновича Маковецького та Геннадія Анатолійовича на кіноринку України було представлено кінострічку “Маленьке життя”. Режисером виступив  Олександр Жовна. Він же автор однойменного оповідання, яке увійшло до збірки есеїв “Її тіло пахло зимовими яблуками”. Після зйомок фільму оповідання “Маленьке життя” було включено у шкільну програму.

На момент зйомок  Олександр Жовна був відомим українським письменником, кіносценаристом. Він вже мав досвід співпраці з Романом Балаяном («Ночь светла») та здобув лауреатство на конкурсі «Коронація слова» за повість “Експеримент” та “Дорога”. Крім того, вагомий період свого життя Жовна працював педагогом Новомиргородського інтернату для дітей з особливими потребами.

Оповідання “Маленьке життя” стало четвертим твором письменника, за яким було відзнято кино. До цього за оповіданнями Жовни «Партитура на могильному камені», «S. H. Second hand» режисер Ярослав Лупій відзняв однойменні фільми  –  «Партитура на могильному камені» (1995), «Second hand» (2004). А Роман Балаян за оповіданням “Експеримент” відзняв стрічку «Ніч світла» (2004).

Архівні кадри з процесу створення фільму “Маленьке життя”

Значення Валерія Семеновича Маковецького та Геннадія Анатольовича Виходцева у виробництві фільму “Маленьке життя”

На початкових стадіях проекту, якому практично підставили плече меценати Валерій Семенович Маковецький та Геннадій Анатолійович Виходцев, малося на увазі, що буде створено стандартне короткометражніе кіно  –  не більше 30 хвилин. Але протягом зйомок режисер створив багато естетичного та цінного матеріалу. Тому після зйомок, під час монтажу було вирішено зробити справжній повнометражний фільм.

Стрічка  “Маленьке життя” стала дебютною роботою письменника Жовни. Після цього він долучився до малочисельного пулу українських кінорежисерів.

Вибір локації, пошук акторів для “Маленького життя”

Локація була обрана свідомо  –  зйомки стрічки відбувалися на малій батьківщині Олександра Жовни  – в Новомиргороді Кіровоградської області. У цьому ж містечку він працював педагогом у інтернаті для дітей з особливими потребами.

Головну роль хлопчика Пилипка виконав школяр з Новомиргорода Кирило Сосницький. На кастингу у Києві режисер не знайшов потрібний йому типаж. Але коли приїхав у Новомиргород, то завітав до рідної школи. Біля порогу його ледь не збив з ніг якийсь школяр. Режисер придивився й зрозумів, що для зйомок йому потрібен саме такий хлопчик. Інших акторів Олександр Жовна теж знаходив серед місцевих жителів, друзів та їх знайомих.

Школяр Кирило Сосницький   –  виконавець головної ролі у фільмі “Маленьке життя”

Лібретто до “Маленького життя”

 • Фільм побудовано навколо життя хлопчика-сироти Пилипка. 
 • Основні події розгортаються в період Голодомору 1932-1933 років. Так, мама хлопчика померла від голоду. 
 • Хлопчика забрав рідний дядько, але Пилипко втік, аби знайти маму. 
 • Пилипко заблукав у лісі. Замерз би, якби його не знайшли ченці. 
 • Ченці забрали хлопця у монастир. 
 • У монастирі Пилипко починає писати ікони. У нього виявили хист до іконопису.
 • У монастир приїхав іноземець  –  француз з хворою донькою.
 • Пилипко перейнявся долею дівчини та почав малювати ікону цілителя Святого Пантелеймона. 
 • З цілющою іконою Пилипко цілу ніч стоїть біля вікна дівчини у кризовий період загострення її хвороби.
 • Пилипко застудився та помер. Дівчина вижила.

Зйомки стрічки відбувалися у стінах збережених храмів та старовинних садиб Кіровоградської області. Режисер підсилив значення сцен музикою Йогана Баха, Бенедито Марчелло, Сергія Ляпунова,  Антоніна Дворжака. 

Крім естетики, на зйомках фільму була присутня містична складова. До прикладу, маленький актор Кирило Сосницький захворів під час зйомок. Але відвідини храму та особлива атмосфера покращила стан його здоров’я до можливості брати участь у подальших зйомках . Крім того, сніг, білий сніг, якому режисер відвів роль відтінювання чистоти душі маленького хлопця, зійшов на поля Новомиргородщини.

якраз перед натурними зйомками на природі.

Школяр Кирило Сосницький – виконавець головної ролі у фільмі “Маленьке життя”. Світлина зі зйомок

Успіхи та подальша доля стрічки “Маленьке життя”

Успіх стрічки залежить від виторгу у прокаті та призи на кінофестивалях. Але на широкий загал кіно показано не було. Кінотеатри й зараз дуже мляво беруть на показ українські стрічки. А у 2008 році й поготів. 

Тому 20 листопада 2008 року соціальний проект “Народне кино” від Групи компаній Фокстрот показав людям, які цінують духовність та красу,  “Маленьке життя” на великому екрані, у Будинку кіно, у Києві та у Новомиргородському будинку культури. Покази були благодійними.

А ось яким хроніки мандрів стрічки на кінофестивалях:

 • Стрічка у 2008 році взяла участь у 38-му міжнародному кінофестивалі «Молодість» (Україна).
 • З успіхом пройшла на екрані Київського VI кінофестивалю православного кіно «Покров-2008» (Україна).
 • Включено до програми фестивалю короткометражного кино у Кьолні (Short Film Festival Cologne) у Німеччині (2008).
Режисер Олександр Жовна

Наразі кінострічка “Маленьке життя” посіла гідне місце у списку «Фільми про Голодомор» в українському сегменті Вікіпедії серед інших фільмів : «Ціна правди» польської режисерки Аґнєшки Голланд, «Поводир, або Квіти мають очі» Олеся Саніна тощо.

Майстер-клас від Геннадія Виходцева та Валерія Маковецького: як плекати таланти працівників

Крім партнерства у створенні кінокартини, танцювального фестивалю Парад надій та освітньої “Школи безпеки” Валерій Маковецький та Геннадій Виходцев мають ще одне культурне досягнення. У компаніях, які вони співзаснували, дійсно сприяють та підтримують творчий розвиток працівників.

Тому на сьогоднішній день у ГКФ працює три справжніх письменника: дитячий казкар Володимир Нікітенко  –  комерційний директор ТМ Depot, авторка Тетяна Цой  –  корпоративна секретарка ГК Фокстрот, та Олексій Геращенко  –  фінансовий радник співзасновників ГК ФОКСТРОТ,  популярний український економіст, викладач Києво-Могилянської бізнес-школи та автор економічного бестселера 2015 року «Економіка XXI»).

Бізнесмен і співзасновник бренду Фокстрот Валерій Маковецький вітає Олексія Геращенко з виходом чергової книги

У січні 2020 року Тетяна Цой презентувала колегам свій роман “Мені байдуже, що люди скажуть”. У жовтні 2020 року Олексій Геращенко знайомив колег по ГК ФОКСТРОТ зі своєю економічною казкою «Котономіка, або Як коти економіку будували». Звісно, що Валерій Маковецький та Геннадій Виходцев особисто привітали колег та були серед читачів їх книг.

touch1

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Наверх